Co je to tracker

Tracker
je server, který zprostředkovává komunikaci mezi klienty, udržuje aktuální seznam IP adres seedů a peerů ve swarmu, které v té chvíli sdílejí určitý soubor.

Tracker ale nemá žádnou kopii stahovaného souboru, a není ani zapojený do přenosu těchto souborů.

Na trackeru jsou uložené pouze BitTorrent soubory typu .torrent, které neobsahují žádné části stahovaných souborů, obsahují jen jejich metadata (název souboru, jeho velikost, kontrolní součet jednotlivých částí torrentu a adresu trackeru).

Tracker proto neobsahuje žádný materiál, na který se vztahují autorská práva (pokud nepočítáme zdrojový kód samotného trackeru, který je uvolněný pod otevřenou licencí - GPL).

Tracker je (bez použití rozšíření k originálnímu protokolu) jediný kritický bod sítě BitTorrent, protože klienti se musí na něho připojit, aby mohli začít stahovat soubory.

Klienti, kteří už začali stahovat, dále komunikují s trackerem v pravidelných intervalech, aby od něho získali seznam nových peerů a poskytli mu statistiku přenosů. Po získaní seznamu peerů už ale může přenos dat fungovat i bez spojení s trackerem.

tracker.cztorrent.net je privátní tracker, to znamená že vyžaduje registraci a má stanovená pravidla, která musí jeho členové dodržovat, aby mohli zůstat zaregistrovaní.

Privátní tracker kontroluje poměr stáhnutých a odeslaných dat uživatelů (Ratio) a vyžaduje od nich dodržení stanoveného minima.

Výsledkem těchto pravidel je lepší dostupnost, rychlost a i trvanlivost torrentů na rozdíl od některých veřejných trackerů, kde je ochota uživatelů sdílet stažená data mnohem nižší.

Bittorrent-schema.gif


Hlavní strana
1 Vysvětlení
2 Jak udělám
3 Slovníček
4 Pojmy