Vysvětlení kvality videoripů

CAM

RIP vytvořený většinou pomocí digitální kamery. Někdy je použit malý stojánek ale většinou to není možné, takže se kamera dost třese. I místo, kde sedí kameraman nemusí být přímo proti plátnu, takže je to někdy nasnímáno z úhlu. Pokud je záznam dobře ořezán, je dost těžké poznat jestli u filmu byly titulky. Zvuk je nasnímán pomocí mikrofonu na kameře, a zvláště při komediích, je možno slyšet smích přes celý film. Vzhledem k těmto faktorům je zvuk a obraz většinou velice špatný, ale někdy máme štěstí, že v kině nebylo moc lidí a zvuk je proto docela dobrý.

TELESYNC (TS)

Telesync je vlastně to stejné jako CAM s výjimkou, že je použit zvuk z externího zdroje (sluchátka pro nedoslýchavé, v západní Evropě a USA je celkem běžné že jsou v kinech sluchátka). Tímto způsobem je možné dosáhnout skvělého zvuku a neruší vás okolní zvuky a hluk. Ve většině případů je telesync nasnímán v prázdném kině a nebo v projekční místnosti s použitím profesionální kamery, čímž docílíme velmi dobré kvality obrazu a zvuku. Rozdíl v kvalitě je ale u různých telesynců velmi rozdílný, než takový telesync stáhnete prohlédněte si ukázku. Veliké množství telesynců je vlastně CAM a za TS se jenom vydává, tak pozor!

TELECINE (TC)

Film vytvořený pomocí TELECINE stroje z filmových kotoučů. Zvuk a obraz mohou být perfektní, hodně záleží na použitém telecinovacím stroji a na jeho ceně. Takto vytvořený film má většinou správný poměr stran, dokonce existují i teleciny ve formátu 4:3. Perfektní příklad super Telecinu je RETURN OF THE KING na 3cd. Tomuto telecinu se dá vytknout pouze to že nemá úplně správně rozložené barvy a občas je dost tmavý. Telecine(TC) je někdy zaměněn s TIMECODE což je ukazatel času v mnoha screenerech. To nezaměňovat.

SCREENER (SCR)

Předprodejní VHS kazeta, kterou rozesílá studio do různých firem jako propagační materiál (a nebo třeba členům Oskarové poroty). Screener je vždy na VHS kazetě, a většinou má formát 4:3 (full screen) a/r. Dají se však najít i širokoúhlé screenery. Hlavní poznávací věc screenerů je "ticker" (nápis který běží dole pod obrazem a který hlásí zprávu o zákazu kopírování a telefonní číslo). Aby se dala taková kopie poznat bývá obraz v nějakých částech černobílý. Někdy je to jenom chvilka ale většinou je černobílá část velmi dlouhá. Podle použitého ripovacího zařízení je také kvalita, může být bezvadná, udělaná na stroji MASTER copy, a nebo velice špatná když je RIP udělán z videa do počítače s použitím laciných komponentů. Většina VHS screenerů je předělána na VCD(VideoCD). Některé byly i dokonce udělány do SVCD(SuperVideoCD), ale většinou je kvalita screenerů ubohá a nedoporučujeme je stahovat.

DVD-SCREENER (DVDscr)

Stejný princip jako screener akorát udělán z předprodejního DVD. Většinou je film širokoúhlý, ale bez extra bonusů a doplňků na DVD. Běžící nápis je většinou průhledný a neruší tak sledování filmu. Pokud tvůrce ripu umí ripy dělat je kvalita dokonalá. Většinou se převádí do SVCD nebo DivX/XviD.

R5

R5 je zkratka pro Region 5, což je označení oblasti, kde se vydávají DVD. Do této oblasti patří především Rusko, bývalé státy SSSR a některé státy v Africe. Výsadou R5 je že se dostává do prodeje dříve než DVD v jiných regionech. R5 vzniklo z požadavků filmových studií kteří tímto chtějí konkurovat "internetovým pirátům". R5 se objevuje nepravidelně v obchodech na klasických DVD nosičích několik týdnů ale i měsíců od premiéry filmu v kinech. Filmový průmysl tak vlastně nabízí lepší kvalitu za dostupnou cenu, než nekvalitní CAM a TS ripy které jsou v té chvíli na Internetu. Postupem času se ale i R5 samotné dostalo na Internet a v současnosti je velmi ceněno. Z technického hlediska jde o profesionálně zkopírovaný film z filmových kotoučů, tedy jeho digitalizování přes zařízení zvané Telecine. R5 má ale i své nevýhody. Mezi ně patří např. chybějící bonusové materiály (např i druhý disk), nedokonalé navigační menu a občasné chyby v obraze. U některých R5 je pouze ruská zvuková stopa, takže skupiny které R5 na Internetu vydávají musí anglické audio sehnat z jiného zdroje. Kvalita obrazu R5 je na velmi dobré úrovní, dříve se srovnávala s DVD Screenem, nyní některé ripy jsou téměř totožné s finálním ripem z oficiálně vydaného DVD.

Pojmy: R5.DVDR je označení pro vydávání zkopírovaných, originálních R5 disků na internetu. Takovéto vydání (ang. release) je vlastně nijak neupravené DVD s původním obrazem, zvukovými stopami a bonusy (pokud na DVD jsou). Velikost se pohybuje od 3GB do 4 GB a díky tomu lze film snadno vypálit na jednovrstvé DVD. Nevýhodou je, že pokud se musí anglický dabing přidat do filmu externě (označení LiNE) je stopa pouze AC3 2.0. R5 DVD - DVD vydávané v Regionu 5 R5 rip - překódovaný film pomocí kodeků XviD nebo x264 z originálního R5 DVD. Velikost 700-1400 MB R5.DVDR poskytují nejlepší dostupnou kvalitu ještě před vydáním klasického (R1/R2) DVD

DVDRip

Kopie klasického prodávaného DVD. Někdy ale může jít o PRE retail (například, Star Wars: Episode 2 a obsah skutečného DVD v obchodě může být jiný ale většinou není) u tohoto ripu je excelentní kvalita. DVDripy se předělávají do SVCD a DivX/XviD.

VHSRip

Naripování klasické VHS třeba z půjčovny, většinou se používá na sport, nebo porno.

TVRip

Televizní seriály naripované z kabelovky (a nebo pomocí digitálního satelitu, kvalitního kabelového rozvodu) většinou se takhle ripují speciální epizody seriálů které nikde jinde než na satelitu nevysílají. Ve většině případů se používá k zachycení filmu počítač a Tv nebo satelitní PCI karta. Je velice časté naripovat novinkové filmy ze satelitu rovnou ve formátu MPEG2, většinou se tyto ripy předělávají na VCD/SVCD/DivX/XviD.

WORKPRINT (WP)

Je to kopie filmu který není dokončený. Můžou chybět scény, hudba a kvalita může být od perfektní k strašné. Nějaké WP mohou být docela dost jiné než finální film (ve filmu MEN IN BLACK třeba chyběli nestvůry a herci. Dobrý příklad je ještě třeba HULK a KILLBILL Vol1) a nebo naopak můžou tam být scény které ve finálním filmu chybí (Jay and Silent Bob). WP může být velikou raritou ve vaší sbírce filmů ale záleží na kvalitě.

DivX Re-Enc

Je to film který byl vytvořen překódováním VideoCD do malého DivX filmu. Tento způsob distribuce filmů volí malé skupiny a šíří je po sdílejících sítích. Výhoda tohoto formátu je malá velikost výsledných filmů (200MB) ale kvalita je většinou strašná.

Watermarks

Mnoho filmů, které většinou pochází z Asie a jiných končin mají v horním rohu malé logo autora ripu nebo skupiny. Po celou dobu filmu je logo v rohu obrazovky a kazí zážitek z filmu.

Asian Silvers / PDVD

Jsou to filmy od východních pirátů, které většinou nabízí spousta skupin. Dají se velice levně pořídit v mnoha zemích (Indie, Thajsko, Čína, Malajsie), kvalita je většinou strašná a většinou se distribuují jako VideoCD. PDVDs je vlastně to stejné akorát vylisováno na DVD. Mají většinou vypínatelné titulky a kvalita je oproti Silers o dost lepší. V dnešní době je kvalita většiny SILVERS a PDVD velice dobrá a někdy stejná jako oficiální DVD, velice často se z nich ripují VCD.

PPVRip

Je to rip z placených webů a privátních stanic, které jsou placené. Zdrojem PPVRip je televizní obrazovka, která je v podstatě zaznamenána na PVR nebo DVD rekordér. PPVRip vypadá úplně stejně jako VHS-Screener, protože oba mají VHS / TV Plné rozlišení obrazovky a platí stejné zásady při nahrávání z celé obrazovky.

WEB-DL

Je označení kvality obsahu, který byl ripnutý z iTunes, Amazonu, Netflixu nebo podobných služeb, které streamují video přes internet. Jedná se o tak kvalitní RIP, kterému konkuruje snad jen BluRay RIP, který ale vychází třeba až o rok později. Rozlišení WEB-DL videí je 720p, 1080p, nově se objevují i varianty s rozlišením 2160p. Tato verze navíc neobsahuje loga televizí a reklamy.

WebRip

Je označení kvality obsahu, které zahrnuje kategorii WEB-DL, ale také (občas) méně kvalitní zdroje, jako jsou webové archivy televizních pořadů domácích televizních stanic. Například iVysílání nebo iPrima. Rozlišení WebRip videí je zpravidla 720p a 1080p, někdy i 2160p.

Jdi zpět na:
2.1 Obecné
Hlavní strana
1 Vysvětlení
2 Jak udělám
3 Slovníček
4 Pojmy